2022-XI-27

Adwent

Słowo adwent pochodzi od łacińskiego adventus, oznaczającego przyjście. Dla starożytnych Rzymian wiązało się z przyjazdem cezara. Dla chrześcijan oznacza oczekiwanie na przyjście Mesjasza – zarówno upamiętniające jego przyjście na świat, jak i powtórne, związane z sądem ostatecznym.

Tegoroczny adwent rozpoczął się w niedzielę 27 listopada i tradycyjnie potrwa do 24 grudnia, czyli do Wigilii Bożego Narodzenia. To ważny czas dla katolików, ponieważ początek adwentu to także pierwszy dzień nowego roku liturgicznego. W ciągu tych czterech tygodni, księża będą odprawiać msze w fioletowych szatach liturgicznych, a wiele osób rano lub wieczorem codziennie będzie uczestniczyło w roratach.

Data rozpoczęcia adwentu jest ruchoma, co roku więc rozpoczyna się innego dnia. Zwykle rozpoczęcie przypada pomiędzy 27 listopada a 3 grudnia. Zawsze jednak obejmuje cztery niedziele przed Bożym Narodzeniem, co ma symbolizować czterdziestodniową wędrówkę Izraelitów przez pustynię po ucieczce z niewoli egipskiej.

2022-XI

W naszym Domu Parafialnym w dniach 8-15 listopada była eksponowana wystawa prac twórczych uczni Szkoły Sztuk Pięknych w Pogirach , poświęcona tematyce odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie Gustė Klebauskaitė, Kamilė Preibytė, Anastasija Juganova, Darija Makevič, Ilona Tarasevičiūtė, Andrėja Matuiza, Amelija Juškaitė, Gabrielė Venckutė, Adelė Bagdonavičiūtė, Sara Zakis, Milana Lazdovskaja na czele z nauczycielem Pavel Bota, w swoich rysunkach przekazali piękno polskich symboli i strojów ludowych.

Więcej zdjęć>>

6 listopada 2022. Niedziela w oktawie Nieszporów: modlitwy przy grobach założycieli kościoła rodziny Łęskich ( piwnica kościoła) i księży, którzy pracowali w naszym kościele

25 września 2022 odbyły się parafialne dożynki

We wrześniu miesiącu w całym kraju odbywają się rejonowe, w starostwie, bądź to parafialne dożynki. W niedzielę w naszym kościele również zostały wspomniane trudy rolników oraz zostały pobłogosławione urodzaje tego roku. Po mszy świętej parafianie zostali zaproszeni na dziedziniec domu parafialnego, gdzie czekała w ogromnym garu zupa dyniowa, którą przyrządziły dzieciaki ze świetlicy parafialnej. .

zdjęcie: B. Gudauskas

W sobotę 17 września 2022 roku w naszej parafii odbyło się przyjęcia sakramentu Bierzmowania.

Zdjęcie pamiątkowe z biskupem pomocniczym A. Poniszkajtisem

W niedzielę 28 sierpnia, w parafii pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Wojdatach odbył się odpust, poświęcono także dom parafialny.

Uroczystość rozpoczęła się adoracją Najświętszego Sakramentu, następnie odbyła się procesja oraz Msza święta w językach polskim i litewskim.

„Bracia i Siostry, witam Was serdecznie na mszy świętej odpustowej Matki Bożej Pocieszenia. Według Pisma Świętego Bóg pociesza człowieka na różne sposoby, ale jeden z takich sposobów, stosunkowo rozpowszechnionych, polega na tym, że Bóg zwraca się do człowieka po imieniu. Tak na przykład Jezus zmartwychwstały zwrócił się do Marii Magdaleny – powiedział: „Mario, nie płacz”. W Kościele nazywamy siebie braćmi i siostrami, a w domu parafialnym możemy jeden drugiego nazwać po imieniu. Dom parafialny jest w pewien sposób takim miejscem pocieszenia.” – mówił proboszcz wojdackiej parafii ks. Daniel Dzikiewicz.

Podczas kazania biskup wileński Arūnas Poniškaitis poruszył m. in. temat pokory, podkreślając, że ta udawana, służąca osiągnięciu jakichś celów, jest największą pychą – „Jezus mówi nie o tym”. Duchowny zaznaczył, że dla niektórych pozostawanie na ostatnim miejscu, w cieniu, „jest bezpieczną opcją”, gdyż nie widać ich własnych błędów, a mogą z tego miejsca krytykować innych. „To jednak by znaczyło, że zakopujemy nasz talent i tym samy tracimy go” – mówił duchowny.

„Bóg niczego nam nie sprzedaje, by mieć z tego korzyść – wszystko jest darem – całe nasze życie i zdolności, jednak to z kolei powinno pozostać darem tzn. i w nas ma to być oznakowane znakiem daru i stać się darem dla innych. W przeciwnym razie to ginie. Serce bojące się odpowiedzialności, zobowiązania, serce bojące się kochać dusi się. Jezus mówi nie o tym. Jezus przyszedł byśmy mieli życie, byśmy mieli je w obfitości. To jest życie, które nie zależy od majątku, tytułów honorowych. Wybierać ostatnie miejsce to być tam, gdzie już jest Jezus, to posiadać to samo dążenie, które było w Nim.” – mówił podczas kazania biskup.

Po uroczystym nabożeństwie rozpoczęła się część artystyczna: wystąpiła Katarzyna Zvonkuvienė oraz zespół „Auksinis Medus”.

Na uczestników czekała kawiarnia, kiermasz oraz świąteczny tort od Związku Polaków na Litwie. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci, w tym malowania twarzy.