Świetlica parafialna

Nasza Świetlica powstała z myślą o Dzieciach . Zrodziła się z potrzeby stworzenia miejsca wyjątkowego, gdzie jest przestrzeń na zabawę i twórczy rozwój młodego człowieka.

Młodzież z parafialnej świetlicy cieszy się z dobrej pogody i przyjemnego towarzystwa. Przyjemny czas na relaks , budowanie relacji opartych na szacunku i zaufaniu. Podczas jazdy na rowerze pokonano ponad 16 km. Niezły początek po długim siedzeniu w domu. Wierzymy, że wraz z poprawą pogody będziemy mogli odkrywać nowe drogi i miejsca.

dviračių žygis

W samym środku jesieni (2020 r.) w parafialnej świetlicy dla dzieci odbyło się seminarium rodzicom, podczas którego wykładowczyni Vilma Juškienė, autorka bloga Jie Vaikai - psychologia, inteligencja emocjonalna, edukacja, podzieliła się swoją wiedzą na temat pozytywnego rodzicielstwa.

Wykładowca mówiła o szczęściu dzieci i rodziców z bycia razem i osobno, o radości odkrywania siebie i swego zachowania. Przypomniała nam, jak ważne jest, aby dać dziecku jak najwięcej czasu osobistego. Według prowadzącego te 10 minut dziennie może rozwiązać wiele problemów, z jakimi borykają się rodzice. Przypomniała mi również, jak ważne jest śmiech w życiu, zabawa, wygłupianie się albo płacz, rozstanie i ponowne spotkanie.

W czasie weekendu młodzież parafialnej świetlicy miała okazję wziąć udział w maratonie „Danske Bank Vilnius 2020” i pokonać dystans pod nazwą „Wilno zdrowsze”! Maraton  zaczął i skończył się z uśmiechem na twarzy i dobrym humorem. Nawiasem mówiąc, medale zdobią już pomieszczenia centrum.

m1 m2

W lipcu młodzież parafialnej świetlicy skończyła przygody związane z kąpielą wodną. Fajnie jest, gdy edukacja poza formalna jest przenoszona do niewiążących przestrzeni. W nieformalnym środowisku młodzi ludzie mogą czuć się nie tylko bezpiecznie, ale także śmiało dzielą się swoimi doświadczeniami. Nawiasem mówiąc, w takim środowisku młodym ludziom dużo łatwiej jest akceptować i przyswajać wiedzę, by lepiej doskonalić swoje umiejętności społeczne.

Dzielimy się chwilami ze spotkania bohaterów obozu, przygotowany program.

Aby w obozie nie zabrakło zajęć i dobrych emocji, prowadzący przez całą sobotę ustalali program obozu. Ideą tegorocznego obozu było „Wezwanie do wolności” (Ga 5,13). Wierzymy, że podczas 7 dni wyzwań zarówno liderzy, jak i dzieci nauczyli się być mniej zadowoleni z siebie, ale starali się służyć sobie nawzajem z miłością.

Przy opracowywaniu zajęć wzięto również pod uwagę rozwój kompetencji ogólnych dzieci. Wiemy, że podczas obozu dzieci miały okazję doskonalić swoje umiejętności komunikacyjne, krytyczne myślenie i kreatywność.

Zespół zarządzający spotkał się ponownie w Birsztanach w czwartek po południu. Podczas spotkania przeanalizują obowiązkowe, trudności i obszary do poprawy po byłym letnim obozie. Dzięki temu przyszłoroczny obóz letni w centrum dziennym dla dzieci będzie jeszcze przyjemniejszy po prostu niezapomniany.

106246058 327564818237303 7819915697653956171 n

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Działająca od dwóch lat przy parafii w Wojdatach świetlica w „Zielonym domku” ma nowe pomieszczenie. Mieści się teraz w budynku Wileńskiej Szkoły Technologii, Biznesu i Rolnictwa przy ul. Parko 2, w Białej Wace Wileńskiego rejonu. Przecięta wstęga została przez prezydent Dalię Grybauskaitė razem z naszym ks. proboszczem Jerzym Witkowskim. Pani prezydent jest inicjatorką kampanii społecznej "Už saugią Lietuvą". Dzięki pomocy firm i ludzi o dobrym sercu zaangażowanych w realizację tego programu został wykonany remont, zakupiono meble, a dzięki prezydenturze nawet stworzono etat dla osoby, która będzie opiekowała się dziećmi przychodzącymi do świetlicy.

Prezydent Dalia Grybauskaitė wyraziła zadowolenie, że świetlica, gdzie dzieci mogą treściwe spędzać czas, tworzyć, malować, obcować, powstało dzięki proboszczowi i osobom, nieobojętnym na los dzieci. Podziękowała inicjatorom oraz wszystkim, kto dołączył do tej pięknej inicjatywy.

dienos centras

dsc 9438 1