Parafianie

Uroczystość Pierwszej Komunii Św.

18768293 1301630943238578 3936046772769648447 o

LUDNOŚĆ PARAFII

Parafia p.w. Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Białej Wace liczyła około 6,5 tys. Parafian. Liczba wiernych wzrosła w stosunku do okresu międzywojennego, gdyż, jak wynika z danych archiwalnych, w 1925 r. parafia liczyła około 2500 wiernych, a 1939 r. 2750. W skład parafii wchodziły następujące miejscowości: Wojdaty (Biala Waka), Pogiry, Ponary Górne, Chłodnia, Goby, Rojstele, Leśniki, Daniliszki , Skirzimie, Młynek, Deginie, Chazbiejowicze, Małachowicze, Sorok Tatary i Lamenciszki.

Natomiast obecnie na terenie parafii Wojdaty znajdują się takie miejscowości: Wojdaty, Biala Waka, Pogiry, Melachowicze (Melachowce), Tarniany, Sorok Tatary, Skorbuciany, Chazbieje, Rojstele, Kajszełaki. Parafia jest wielonarodowościowa: Polacy, Litwini, Białorusini, Rosjanie, Ukraińcy, Tatarzy, Łotysze, Ormianie, Węgrzy, Mołdawianie i pojedyncze przedstawiciele innych narodowości.

Kościół w Białej Wace był zawsze ostoją życia religijnego i kulturalnego.  Po wojnie w czasach sowieckich liczba uczestniczących w mszach nieco zmalała, ale spowodowane było to lękiem przed prześladowaniem przez władzę sowiecką, a mianowicie skutkowało to złamaniem kariery, usunięciem z pracy, a w czasach stalinowskich,  represjami.