• jquery slider
responsive slider by WOWSlider.com v8.7

Porządek nabożeństw:

W niedziele

Godz. 09.30 w jęz.litewskim., godz. 11.00 w jęz.polskim.

W dni powszednie

W okresie letnim:

wtorkami i czwartkami o godz. 18.00, w soboty godz. 10.00 jęz. pol.

W maju, czerwcu i październiku:

wtorkami, czwartkami,  godz. 17.00 jęz.lit., sobotami godz. 9.00 jęz.lit.

wtorkami, czwartkami godz. 18.00 jęz. pol. sobotami 10.00 jęz.pol.

W okresie zimowym:

Wtorkami i czwartkami godz. 09.00, w soboty godz. 10.00 jęz. pol.

W I piątek miesiąca godz. 17.00 jęz.lit., godz. 18.00 jęz.pol.

Parafia p.w. Nawrócenie Św. Pawła Apostoła

Serdecznie witamy na stronie internetowej naszej parafii.

__________________________________________________________________________________________________________________________________________

pawel
25 stycznia kościół obchodzi dzień Nawrócenia św. Pawła Apostoła, z tej okazji 26 stycznia 2020 r. odbędzie się odpust parafialny. Uroczysta Msza Święta o godz 11.00. Zapraszamy.pobrane
 Bracia i siostry,  słowo Boże poprzez przykład apostoła Pawła dziś po raz kolejny zaprasza nas do nawrócenia. Nie ważne ile lat już chodzimy do kościoła, nie ważne, ile się modlimy. W swoim sercu jeszcze raz powiedzmy dla Jezusa: „Jezu, Ty jesteś Panem mojego życia. Wierzę, że Bóg Ojciec posłał Ciebie, by głosić dobrą nowinę ubogim, by uwolnić nas uciśnionych grzechem, i aby obwieszczać czas (rok) łaski. Ja wierzę, że w Tobie spełniają się wszystkie obietnice Boże. Pomóż mi być Twoim lepszym uczniem. Powiedz mi, co muszę robić i daj mi odwagę, by według tego żyć!” Jeśli od czasu do czasu powiedzieć takie słowa, wierzę, że nasza jedność z Chrystusem będzie stawała się silniejsza, i wtedy mocniejsza stanie się i jedność wszystkich chrześcijan.
 +++
Święto Chrztu Pańskiego obchodzone jest w pierwszą niedzielę przypadającą po uroczystości Objawienia Pańskiego Najstarszej tradycji tego święta należy szukać w liturgii Kościoła wschodniego, ponieważ pomimo wyraźnego udokumentowania w Ewangeliach chrzest Jezusa nie posiadał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta. Dekretem Świętej Kongregacji Obrzędów z 23 marca 1955 r. ustanowiono na dzień 13 stycznia, w miejsce dawnej oktawy Epifanii, wspomnienie chrztu Jezusa Chrystusa. Posoborowa reforma kalendarza liturgicznego w 1969 r. określiła ten dzień jako święto Chrztu Pańskiego. Pominięto wyrażenie "wspomnienie" i przesunięto jego termin na niedzielę przypadającą po 6 stycznia.

Teksty modlitw związane ze świętem Chrztu Pańskiego odzwierciedlają bardzo dokładnie i szczegółowo przekazy Ewangelii. Podkreślają przy tym związek tego święta z uroczystością Objawienia Pańskiego. Chrystus już jako dorosły, 30-letni mężczyzna, przychodzi nad brzeg Jordanu, by z rąk Jana Chrzciciela, swojego poprzednika, przyjąć chrzest. Chociaż sam nie miał grzechu, nie odsunął się od grzesznych ludzi: wraz z nimi wstąpił w wody Jordanu, by dostąpić oczyszczenia. W ten sposób uświęcił wodę. Najszczegółowiej to wydarzenie zrelacjonował św. Mateusz, choć opis chrztu Jezusa zostawili wszyscy trzej synoptycy.

W dniu chrztu Jezus został przedstawiony przez swojego Ojca jako Syn posłany dla dokonania dzieła zbawienia. Misję Chrystusa potwierdza swym świadectwem Bóg Ojciec. Zamknięte przez grzech Adama niebiosa otwierają się, na Jezusa zstępuje Duch Święty. Z nieba daje się słyszeć jednoznaczny głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.

OPISY PARAFII DEKANATU TROCKIEGO W DIECEZJI WILEŃSKIEJ 1784 – EDYCJA ŹRÓDEŁ HISTORYCZNYCH

ARCHIDIECEZJA WILEŃSKA

Abp Grušas: Eucharystia to czas otrzymywania Bożego miłosierdzia

piotr